אודות ביטוח מחלות קשות

ביטוח מחלותכל חבר בקופת חולים בארץ יכול לקבל באמצעותה שירותים רפואיים בסבסוד חלקי מטעם המדינה. זה נשמע טוב על הנייר אך כשמדובר על ביטוחי בריאות חשוב לציין כי סל הביטוח הבריאות הממלכתי נותן מענה רק לאותם מקרים ומחלות שיש להם כיסוי לפי "סל הבריאות".

מעבר לביטוחי הבריאות הבסיסיים הללו ישנם כמובן ביטוחים משלימים ומקיפים יותר אותם ניתן לרכוש באופן פרטי – דרך חברות ביטוח. באופן דומה ניתן לרכוש ביטוחים משלימים בקופות החולים השונות. מדובר על ביטוחים כגון: ביטוח ניתוחים והשתלות, ביטוח שיניים, ביטוח מחלות קשות ותאונות, ביטוח סיעודי, ועוד. להיסטוריה הרפואית המשפחתית כמו גם למצבכם הבריאותי האישי תהיה השפעה על סוג הביטוח המתאים.

כיסוי הוצאות רפואיות

הוצאות גדולות נדרשות בעת גילוי מחלה קשה. למרבה הצער הוצאות אלו אינן מכוסות על ידי הגופים הפרטיים או הציבוריים. מעזרה בבית, דרך אביזרים מיוחדים שנדרשים ועד יעוץ פסיכולוגי. ביטוח מחלות קשות יכול להיות כזה שמאפשר למבוטח שירותים אלו ואחרים וזאת באמצעות פיצוי כספי בגובה הנקבע ע"י המבוטח עצמו. אם וכאשר מתגלה מחלה, הפיצוי יכול לשמש להוצאות רפואיות – ולשמירה על רמת החיים גם לצד מחלה קשה, ולמרות ההוצאות הגבוהות שישנן.

מהו ביטוח מחלות קשות?

ביטוח מחלות קשות, כמו ששמו מרמז עליו מכסה הוצאות רפואיות הקשורות ונובעות ממחלות קשות. במקרה ובעל הפוליסה לוקה במחלה קשה ובמידה והמחלה הזו מופיעה ברשימה של חברת הביטוח, כלומר ברשימת המחלות הקשות – במקרה זה יהיה זכאי המבוטח לקבל מחברת הביטוח כספים לכיסוי והחזר ההוצאות השונות הנגרמות בעקבות הטיפול הרפואי שהמטופל נאלץ לעבור. רשימת המחלות הכלולות בביטוח מסוג זה משתנות בהתאם לחברת הביטוח, אך בד"כ מדובר על קבוצה בסיסית זהה של מחלות: טרשת נפוצה, סרטן, פוליו, איידס, תשישות נפש, שבץ מוחי, אבדן יכולת דיבור או יכולת שמיעה, דלקת מוח, אי ספיקת כבד או כליות, השתלת איברים, איבוד גפיים עקב תאונה ועוד.

כפי שניתן להבין, מימוש הביטוח מתרחשת ברגע שישנן עלויות רפואיות הנדרשות לצורך טיפול באחד המצבים ו/או המחלות המצוינות בהסכם מול חברת הביטוח. מעבר לרצון להיות מוכן לכל צרה שלא תבוא, מקרה נוסף בו תרצו ולמעשה תהיו חייבים לעשות ביטוח מחלות קשות הוא כאשר אתם עומדים לפני קבלת משכנתא. במצב זה, הבנק יבקש ממכם להציג מסמכים שמראים שיש לכם ביטוח חיים וכן ביטוח מחלות קשות וזאת בכדי להבטיח שהכספים יתקבלו מחברת הביטוח במקרה שבו תימנע מכם האפשרות לעשות זאת בעצמכם.

ביטוח מחלות בראש שקטמה מקנה לכם הביטוח?

על פי רוב, במקרה שבו הביטוח מופעל, תוכלו לקבל באופן חד פעמי סכום של עד כמה מאות אלפי שקלים. תנאי הביטוח עשויים להשתנות לפי הפוליסה שחתמתם עליה ובכל אופן הסכום שיתקבל מותנה באבחון של מחלה קשה.

השלמות ותוספות

בנוסף לפיצוי הישיר, חברות ביטוח מסוימות מציעות ביטוח תאונות שנועד לכסות גם את ההוצאות העקיפות לאדם שהיה מעובר בתאונה: עלות אשפוז בבי"ח, שברים, נכות, כוויות, צרכים סיעודיים, ועוד – במקרים מסוימים ביטוח זה ישולב בביטוח למקרי מוות. מבחינת מה שמוגדר כ"תאונה" – אלו הם מקרים הנעים מתאונת דרכים, תאונת עבודה, פגיעה בעקבות "פעולת איבה", תאונה במוסד לימודי, תאונה תוך כדי פעילות ספורטיבית וכד'.

לפני שחותמים על פוליסת ביטוח כדאי לוודא כיצד הפוליסה מגדירה כל אחד מהמצבים הדורשים פיצוי, מהי תקופת ההמתנה עד לקבלת הכסף ועוד. כמו כן, מומלץ כמובן לערוך השוואת מחירים ולבחון כמה הצעות לביטוח ולהחליט בעצמכם מה נראה לכם משתלם יותר.

במקרים של פגיעה בתפקוד בהם לא נרכש ביטוח באופן פרטי, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי לבדיקת זכאות.