ביטוח דירה – ביטוח מבנה וביטוח תכולת דירה

רכישת דירה היא המשמעותית והיקרה ביותר שאדם מבצע במהלך החיים שלו. לכן, ברור מדוע כאשר מצליחים לגייס סוף סוף את הסכום הנדרש לביצוע הרכישה, לאחר שמוצאים משכנתא בה ניתן לעמוד ועל אחת כמה וכמה כשכבר מתגוררים בדירה, מעוניינים לשמור עליה מכל משמר. רכישה של ביטוח דירה, על רכיביו השונים, הוא המפתח לשקט נפשי לאורך שנים ארוכות.

ביטוח דירהמהו ביטוח דירה?

ביטוח דירה, מעצם ההגדרה הפשוטה שלו, נועד לספק כיסוי כספי (לרוב נכבד) במצבים בהם נגרם לדירה נזק עקב פגיעה פיזית, שריפה, הצפה, אסון טבע או כל דבר אחר. ביטוח הדירה כולל בתוכו שני רכיבים, שניהם חשובים תמיד.

ביטוח מבנה

ביטוח זה מתייחס לחלקים הקבועים של הדירה: הקירות, החלונות, הדלתות, התקרה, המרפסת וכיוצא בזה. הביטוח עשוי לכלול בתוכו פיצוי כספי במצבי נזק, או אפילו תיקון ושיקום של המבנה המתבצע על ידי גורמים עימם חברת הביטוח משתפת פעולה.

ביטוח תכולת דירה

לדעת רבים ביטוח תכולת דירה הוא הביטוח המשמעותי יותר. ביטוח תכולה מתייחס לפריטים הנמצאים בדירה, ביניהם תכשיטים, רהיטים, מוצרי חשמל ועוד. רשימת התרחישים בהם הביטוח הזה מופעל רחבה אפילו יותר, וכוללת בתוכה מעבר לפגיעות שהוזכרו מעלה גם גניבות או נזקים בזדון. המציאות מראה כי ביטוח התכולה נחשב לשימושי יותר מאשר ביטוח המבנה, ולו מכיוון שהמצבים המצריכים את הפעלתו תדירים יותר.

חשוב לשים לב שניתן לרכוש את כל אחד מהרכיבים האלה בנפרד, עם כי מרבית האנשים הרוכשים או שוכרים דירה מעדיפים לרכוש את שניהם. ברוב המקרים, כשרוכשים הן את ביטוח המבנה והן את ביטוח התכולה בחברה אחת, המחיר היחסי של כל אחד מהם יורד.

כך בוחרים נכון

בחירה של ביטוח דירה, כיאה לחשיבותו, חייבת להיות מושכלת. אם במקרה של ביטוח המבנה מדובר לרוב על רכיבים קבועים, בלי מקום לגמישות, במקרה של ביטוח התכולה חייבים להתנהל באופן נכון. מומלץ מאד לערוך רשימת פריטים, לראות מהם החפצים שחשוב במיוחד שיהיו מבוטחים וכן לראות מה המחיר של הכיסוי שלהם. רצוי לבחור בביטוח מקיף ככל האפשר, שמספק מענה לכל תרחיש אפשרי, אך כמובן שגם לראות בדיוק מה מקבלים ובאיזה מחיר. ניתן ואף מומלץ לבצע השוואת מחירים ופוליסות בין מספר חברות לפחות, מה שאפשר כיום לעשות גם באמצעות האינטרנט, וע"י כך לחסוך כסף ולבחור בהצעה טובה יותר.