ביטוח דירה – מה חשוב לדעת?

הכל על ביטוח דירהחברות הביטוח מציעות לנו כיום מגוון פוליסות ביטוח, המיועדות לענות על צרכים שונים ומותאמות אישית לכל מבוטח. ישנם תנאי מינימום שנקבעו בחוק לגבי ביטוחי דירה – תנאים אלו עוסקים רק בביטוח נזק לרכוש. מדובר במצבים כגון רעידות אדמה, נזקי אש, שיטפונות וכו'. אלו הם התנאים המינימליים בביטוחי דירה.
ביטוח דירה מכיל שני מרכיבים, או "סוגים" של ביטוח – הראשון הוא ביטוח מבנה והשני הוא ביטוח תכולה, כאשר ניתן לבחור באחד מהם או לשלב בין שני סוגי הביטוח. אחד מהביטוחים הפופולאריים הוא ביטוח דירה המשלב ביטוח למבנה והן לתכולה שבו. כדאי לדעת שניתן לפצל את הביטוח ע"י חלוקתו לשתי פוליסות נפרדות, וכל אחת מהן יכולה להיות בחברת ביטוח שונה. צריך לשים לב שבפיצול הפוליסות לא מבוצע ביטוח כפול. למשל, ישנם פריטים הצמודים לקירות ולריצפה כגון אסלות וארונות שצריכים להיכלל בביטוח המבנה ולא בביטוח התכולה.

ביטוח מבנה

ביטוח מבנה מכסה נזקים רק למבנה ולפריטים צמודי מבנה. זה כולל חלונות, דלתות, ארונות קיר, מזגנים, ארונות מטבח, שטיחים מקיר לקיר, פרקטים. הנזקים שביטוח זה מכסה הם כאמור כאלו שאין לנו שליטה עליהם – מרעידות אדמה ועד שטפונות.

ביטוח תכולת דירה

ביטוח תכולה מתייחס לאותם גורמי סיכון אך מתייחס לרכוש עצמו שנמצא בדירה. הצעד הראשון הוא לקבוע את שווי תכולת הדירה. שווי זה נקבע ע"י שמאי עובד חברת הביטוח שזהו תפקידו.

הרחבות לביטוח מבנה

נזקי רעידות אדמה, נזקי צנרת ונזקים שנגרמו לצד ג' אינם נכללים באופן אוטומטי בסוג זה של ביטוח. גם ההרחבה לביטוח מפני נזקי צנרת אינה בהכרח כוללת מקרים של התבקעות צינור. הכיסוי הרגיל בנוגע לצנרת כולל מקרים של פיצוץ צינור, אך גם מקרים של התבקעות עלולים לגרום לנזקים וכדאי לכלול אותם בביטוח.

להיות מוכנים לכל תרחיש

ככל שהדירה מתבלה עם השנים כך היא פגיעה וחשופה יותר לנזקים כבדים – בצנרת, בתשתית החשמל, גז. לכן, עדיף להיות חכמים ולהקדים תרופה למכה ע"י ביטוח מבנה שאינו עולה הרבה אך חוסך כאבי ראש מיותרים ברגע האמת.

כדאיות ביטוח תכולה

כאן כבר לא מדובר בביטוח שמתחייב בעת לקיחת משכנתא למשל. אך בכל זאת, אם יש ברשותכם חפצים יקרי ערך שחשובים לכם וברצונכם להגן עליהם, לפחות מהפן הכלכלי הן במקרים של פריצה או במקרים של נזק כתוצאה משריפה וכד' – חשוב לשקול ביטוח תכולה. כיסוי במקרים של גניבה דורשת תוספת מיוחדת. בעת חישוב העלות ישנם משתנים רבים שנלקחים בחשבון – ממיקום הדירה ועד הקומה והאם מותקנים בדירה סורגים או לא.